Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes GUNDEGA ULME IEGUVUSI DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARĒ
GUNDEGA ULME IEGUVUSI DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARĒ Drukāt
Piektdiena, 24 maijs 2024 09:37

IMG 863123.maijā Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) Veselības un Sporta zinātnes promocijas padome pieņēmusi vienbalsīgu lēmumu piešķirt Gundegai ULMEI - LSPA  viesdocētājai, sporta psiholoģei un Eiropas Sociālā fonda projekta “Akadēmiskā personāla stiprināšana stratēģiskās specializācijas jomās Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā” (Nr.8.2.2.0/18/I/006) dalībniecei, zinātnes doktora grādu veselības un sporta zinātnes nozarē, sporta pedagoģijas apakšnozarē.

Gundega ULME aizstāvējusi promocijas darbu “Emociju regulācija fiziskajās rekreācijas aktivitātēs sievietēm pieaugušā vecumposmā”.

Promocijas darbs (pdf)

Kopsavilkums (pdf)

Kopsavilkums angļu val. (pdf)

Promocijas darbs "Emociju regulācija fiziskajās rekreācijas aktivitātēs sievietēm pieaugušā vecumposmā" ir solis uz priekšu, aplūkojot emocionālā līdzsvara un fiziskās aktivitātes saikni, kas bieži tiek ignorēta vai nepietiekami izprasta. Gundegas Ulmes pētījums piedāvā iedziļināties šajā sarežģītajā saistībā, sniedzot gan teorētisku, gan praktisku izpratni par to, kā fiziskās aktivitātes var ietekmēt sieviešu emocionālo stāvokli un labsajūtu.

Daloties ar sava pētījuma rezultātiem, G. Ulme pastāstīja:
“Eiropā un pasaulē arvien lielāks uzsvars tiek likts uz psihisko slimību profilaksi un veselības veicināšanu, jo valstis ir izpratušas ne tikai problēmas aktualitāti, bet arī ekonomiskos ieguvumus no garīgi veselas sabiedrības, kurā fiziskās aktivitātes ir viens no rīkiem, kā uzturēt fizisko un psihisko labsajūtu, kas ir viens no veselības stūrakmeņiem.

Līdzšinējie pētījumi norāda, ka regulāras fiziskās aktivitātes cilvēkiem var veicināt stresa noturību, bet var arī stresu izraisīt. Tas atkarīgs no vingrinājumu slodzes, intensitātes un citiem, piemēram, sociālajiem faktoriem.

Promocijas darbā padziļināti pētīju sakarības starp emociju regulāciju un fiziskām rekreācijas aktivitātēm sievietēm pieaugušā vecumposmā. Tā rezultātā, esmu izstrādājusi fizisko rekreācijas aktivitāšu modeli, kas paredzēts emociju, subjektīvās vitalitātes un trauksmes regulācijai. Darbā ietvertas arī praktiskas rekomendācijas, kuras var izmantot ikviens interesents, tai skaitā rekreācijas speciālisti, plānojot fizisko aktivitāšu nodarbības. Līdz ar to interesentiem un plaša profila sporta un veselības aprūpes speciālistiem doti zinātniskos pētījumos balstīti fizisko rekreācijas aktivitāšu ieteikumi, kas ikdienā palīdzēs rūpēties par sabiedrības psihisko veselību neatkarīgi no indivīda ienākumiem un nodarbinātības.”

Darba zinātniskais vadītājs ir LSPA Slēpošanas, šaušanas, orientēšanās, airēšanas, tūrisma un rekreācijas katedras profesors, Dr. paed. Juris Grants un Lietuvas Viļņas Universitātes profesore, Dr. paed. Ruta Dadelienè.

Promocijas padomes noteiktie recenzenti: vadošā pētniece, asociētā profesore,  Ph.D. Regina Andriukaitiene no Lietuvas Sporta Universitātes; profesore, Dr.med. Anita Villeruša no Rīgas Stradiņa universitātes un asociētā profesore, Dr. med. Zane Pavāre no LSPA.

Informāciju apkopoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA RSU_lv

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv