Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes TAEKVONDO TRENERIS NO IRĀNAS BEHNAMS BOOBANI IEGUVIS DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARĒ
TAEKVONDO TRENERIS NO IRĀNAS BEHNAMS BOOBANI IEGUVIS DOKTORA GRĀDU VESELĪBAS UN SPORTA ZINĀTNES NOZARĒ Drukāt
Piektdiena, 16 jūnijs 2023 04:52

IMG 6269 215.jūnijā Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) Veselības un Sporta zinātnes promocijas padome lielā vienprātībā lēmusi piešķirt LSPA  ārvalstu studentam no Irānas, taekvondo trenerim un Eiropas Sociālā fonda projekta „Atbalsts doktorantu iesaistei zinātniski pētnieciskajā un studiju darbā” (projekta Nr. 8.2.2.0/20/I/004) dalībniekam Behnamam BOOBANI zinātniskā doktora grādu (Ph.D.) Veselības un sporta zinātnes nozares sporta pedagoģijas apakšnozarē par promocijas darbu "Āra rekreācijas aktivitāšu ietekme uz taekvondo sportistu stresa līmeni un psihisko noturību sacensību periodā”.

Effect of outdoor recreation activity on stress level and mental toughness on taekwondo athletes in the competition period (pdf)

Kopsavilkums (pdf)

Kopsavilkums angļu val. (pdf)

Kā pastāstīja Boobani: “Stress, tā pārvarēšana un atjaunošanās, nosaka sportista reakciju uz turpmākajiem stresa faktoriem un ietekmē sportisko sniegumu. Ja atjaunošanās nenotiek pilnvērtīgi, sportists ir ievērojami saspringtāks. Balansa trūkums starp stresu un atjaunošanos var izraisīt sportista rezultātu īstermiņa un ilgtermiņa pasliktināšanos, kā arī pārtrenēšanās sindromu. Tas rodas no nepietiekamas atjaunošanās, pārmērīgi augstas intensitātes treniņiem, palielinātas treniņu slodzes un ar treniņu nesaistītiem stresa faktoriem. Pārtrenēšanās palielina uzņēmīgumu pret traumām un slimībām, palielina negatīvu garastāvokli, kas tiešā veidā atsaucās uz treniņu motivāciju. 

Taekvondo ir telpu sporta veids. Sportisti dod priekšroku visu veidu treniņiem iekštelpās, piemēram, kardio treniņu labprātāk veic uz skrejceliņa, nevis ārā - skrienot vai soļojot. Tādēļ viņi galvenokārt atrodas telpās, nevis iesaistās aktivitātēs dabā.

Pamatojoties uz iepriekš minēto, promocijas darbā pētīta āra rekreācijas aktivitāšu ietekme uz taekvondo sportistu stresa līmeni un psihisko noturību sacensību periodā.

Pēc Stresa skalas, GDV kameras, determinācijas testa un sportistu snieguma rezultātu analīzes izveidoti trīs galvenie ieteikumi taekvondo treneriem, kas balstīti zinātniskos pētījumos un rekomendē treniņu procesā iekļaut āra rekreācijas nodarbības.”

Darba zinātniskie vadītāji: LSPA profesors, Dr. paed. Juris Grants, asociētā profesore, Dr. sc. admin. Iveta Boge un profesors, Ph.D. Artūrs Litviņuks (Artur Litwiniuk) no Jozefa Pilsudska Varšavas fiziskās izglītības universitātes Polijā.

Promocijas padomes noteiktie recenzenti: profesors, Dr. Edmundas Jasinskas no Lietuvas Sporta universitātes; profesore, Dr.med. Anita Villeruša no Rīgas Stradiņa universitātes un LSPA profesors, Dr.paed. Žermēna Vazne.

ESF LSPA 2021 8220201004 galva

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv