Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes NOSLĒDZIES LSPA PĒTNIEKU DARBS BANKU AUGSTSKOLAS KOORDNINĒTAJĀ PĒTĪJUMĀ “COVID-19 IETEKME UZ ILGTSPĒJĪGA PATĒRIŅA UZVEDĪBU UN APRITES EKONOMIKU”
NOSLĒDZIES LSPA PĒTNIEKU DARBS BANKU AUGSTSKOLAS KOORDNINĒTAJĀ PĒTĪJUMĀ “COVID-19 IETEKME UZ ILGTSPĒJĪGA PATĒRIŅA UZVEDĪBU UN APRITES EKONOMIKU” Drukāt
Piektdiena, 07 janvāris 2022 10:49

COVID-19 ietekme uz ilgtspējīga patēriņa uzvedību un aprites ekonomikuBanku Augstskolas (BA) pētnieku grupa sadarbībā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) un Liepājas Universitātes kolēģiem sekmīgi noslēgusi darbu Latvijas Zinātnes padomes administrētajā Fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas (FLPP) projektā “COVID-19 ietekme uz ilgtspējīga patēriņa uzvedību un aprites ekonomiku” (Nr. lzp-2020/2-0317), secinot, ka Covid 19 pandēmija rosina vēsturisku sabiedrības sociālekonomisko transformāciju.

Pētījums notika laikāno 2020. gada 1. decembra līdz 2021. gada 31. decembrim. Izpēte aptvēra ikvienam indivīdam un organizācijai būtiskas jomas: atbildīgu un saprātīgu patēriņu; pietiekamības un aprites ekonomikas principus; personīgās finanšu ilgtspējas un finanšu pratības; veselīgu dzīvesveidu, fizisko labklājību un drošību.  

FLPP projektu vadīja un koordinēja BA profesore, vadībzinātnes doktore Inese Mavļutova. Savukārt no LSPA projektā strādāja trīs pētnieki: asociētie profesori Ivars Kravalis un Kalvis Ciekurs, kā arī Akadēmijas vadošā pētniece Anastasija Ropa.

Pētniecības projekta noslēguma fāzē - 16. decembrī, BA notika konference–vebinārs “Ilgtspējīga patēriņš un aprites ekonomika – COVID 19 radītās pārmaiņas, iespējas un izaicinājumi”. Konferencē prezentēti un analizēti pētījumu rezultāti, secinājumi un rekomendācijām saistībā ar Covid 19 ietekmi uz mazo un vidējo uzņēmu (MVU) digitālo pratību un kompetenci, kā arī tehnoloģiju pielietošanas prasmēm.

BA rektore Līga Peiseniece, novērtējot pētnieku darbu, uzsvēra:  “Mums ir būtiski izprast to, kā pēdējo gadu notikumi mainījuši mūsu dzīvi, darba vidi, sabiedrības veselību; kādi pandēmijas radītie izaicinājumi būtu izmantojami turpmākajā uzņēmējdarbībā. Šīs pētniecības īstenošana ir apliecinājums zinātniskai varēšanai arī sarežģītos darba apstākļos, kas iespējama tikai labā partnerībā ar augstskolām un aktīvā studentu iesaistē pētniecības darbā.”

LSPA pētnieki – I.Kravalis, K.Ciekurs un A.Ropa, veikuši apjomīgu darbu – izveidota, izplatīta un uz zinātniskiem pamatiem apkopota anketa skolu un augstskolu Z-paaudzes vecuma jauniešiem, kuri dzimuši laikā no 1995. līdz 2004. gadam. Anketa sagatavota,  lai apzinātu jauniešu vēlmes, iespējas un realitāti fiziskajās aktivitātēs Covid pandēmijas apstākļos. Datu analīze veikta, apkopojot 679 respondentu anketas.

LSPA pētnieku galvenie secinājumi:

- visiem bijusi mazāka fiziskā noslodze pandēmijas periodā,

- mājsēde veicinājusi veselības pasliktināšanos, lielāka ietekme bijusi uz sieviešu veselību,

- pasīvais dzīvesveids izraisa dažādu nevēlamu atkarību izplatīšanos,

- attīstās fizisko aktivitāšu lietotnes internetā, to izmantošana fiziskās aktivitātes veicināšanā.

Pētījuma rezultāti atspoguļoti SCOPUS datu bāzes žurnālā, rakstā "Teaching Methods for Generation Z for Physical Activities: a Stable Labor Market Provision under the COVID-19 Pandemic”/ “Mācību metodes Z paaudzei fiziskajām aktivitātēm: stabils darba tirgus nodrošinājums COVID-19 pandēmijas laikā”.
Publikācija SCOPUS datu bāzē: https://wseas.com/journals/articles.php?id=723   

Savukārt pētījuma rezultāti par rekreatīvo pasākumu iespējām Covid 19 pandēmijas laikā  Latvijas dabas takās, distanču slēpošanas trasēs, kā arī izjādes iespējām instruktoru pavadībā apkopoti rakstā “Offer of Outdoor Recreational Activities in Latvia During Covid-19 Pandemic”/ “Atpūtas aktivitāšu piedāvājums brīvā dabā Latvijā Covid-19 pandēmijas laikā”.
Publikācija ERIH+ datu bāzē: https://journal.lspa.lv/images/2021_2/LASE_COVID-updated.pdf

LSPA pētnieku veikums atspoguļots 2021.gada 1.februārī notikušajā LSPA Starptautiskajā konferencē, 2.jūnijā RISEBA Starptautiskajā konferencē, 29.aprīļa Baltijas Sporta zinātnes konferencē, kā arī 30.aprīlī notikušajā Zinātnieku naktī un Starptautiskajā konferencē “Sport, Health, Education of Children and Youth”, kas risinājās Polijas pilsētā Lomžā 3.decembrī.
________________________________________________________________________

Pētniecības projekta vadītāja, BA profesore, vadībzinātnes doktore Inese Mavļutova noslēguma konferencē prezentēja kopīgās pētnieciskās atziņas:
-  Covid 19 pandēmija ir bijis paātrinošs faktors ekonomikas digitālajai transformācijai,
-  jāvērtē izaicinājumi, kā iespējas vēsturiskai visas sabiedrības sociālekonomiskai transformācijai,
-  būtisks uzdevums ir ilgtspējas mehānismu veidošana visās dzīves jomās,
-  katram indivīdam ir vajadzīgs savs rīcības plāns, kā optimizēt patēriņu, veicināt digitālo aprites ekonomiku,
-  Latvijā ir plaši pieejami publiskie digitālie pakalpojumi, bet šobrīd atpaliekam no citām Eiropas valstīm, jo vērojama cilvēkresursa neatbilstība,  kompetenču trūkums digitālajai transformācijai un nav pietiekamas digitālo tehnoloģiju integrācijas,
-  pēdējos gados strauji augusi telekomunikāciju, interneta, dažādu tehnoloģiju izmantošana, tomēr daudziem trūkst nepieciešamo prasmju,
-  arī mūsdienīga finanšu pratība prasa digitālo kompetenci, lai varētu veicināt viedus ieguldījumus un atdevi no “zaļajām investīcijām”, attieksme šajā joma ir nogaidoša, kaut uzkrājumi aug,
-  mūžizglītība ir atslēga finanšu pratības un labklājības uzlabošanai,
-  darba vides maiņa – augs pieprasījums pēc darbiniekiem ar digitālo kompetenci, spēju veikt datu analīzi, komandas darba spējām un vadības prasmi un radošu domāšanu, šādus darbiniekus nekad nevarēs aizstāt robotizācija un mākslīgais intelekts.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja, prof. Dr. iur. Sanita Osipova par pētniecības projektu: “Projekta ietvaros tika veikts interdisciplinārs pētījums, kurš ļāva gan definēt ar ilgtspējīgu ekonomiku saistītos jēdzienus, gan noskaidrot, kā šie koncepti tiek izprasti un ieviesti Latvijā. Ļoti interesanti bija dzirdēt dažādu nozaru zinātnieku atziņas, kas veidoja vispusīgu un pamatotu kopainu par Covid 19 pandēmijas un ar to saistīto ierobežojumu, kas izraisīja būtiskas izmaiņas sabiedrības dzīvē, ietekmi uz ilgtspējīga patēriņa uzvedību un aprites ekonomiku. Pētnieki nonāca pie atziņas, ka daļa notikušo  izmaiņu vērtējamas pozitīvi, jo attālinātais darbs citastarp ļauj ietaupīt resursus.  Taču vienlaikus, mainoties dažādiem ieradumiem, piemēram, indivīdu ar fiziskām aktivitātēm saistītajiem paradumiem, veidojas arī apdraudējumi, kurus savlaicīgi apzinoties, iespējams koriģēt sabiedrības uzvedību, lai atjaunotu labbūtību.”

Plašāka informācija skatāma: https://bit.ly/3eVYDiS

konference-linkedin-event-1-1024x256

IMG-20220106-WA0004

Informāciju apkopoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
sadarbībā ar LSPA asoc.prof. Ivaru Kravali
un Banku Augstskolu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv