Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes PROFESORE FERNĀTE LISABONĀ IEPAZĪSTĀS AR PIRMAJIEM EIROPAS IEDZĪVOTĀJU FIZISKO AKTIVITĀŠU PARADUMU IZPĒTES REZULTĀTIEM
PROFESORE FERNĀTE LISABONĀ IEPAZĪSTĀS AR PIRMAJIEM EIROPAS IEDZĪVOTĀJU FIZISKO AKTIVITĀŠU PARADUMU IZPĒTES REZULTĀTIEM Drukāt
Svētdiena, 02 februāris 2020 17:51

IMG 7075 2 1Lai pārrunātu un analizētu Eiropas, tai skaitā Latvijas, iedzīvotāju fizisko aktivitāšu paradumu izpētes sākotnējos rezultātus 17 Eiropas Savienības dalībvalstīs,  Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) profesore Andra Fernāte, no 22. līdz 24. janvārim, apmeklēja Portugāles Sporta un jaunatnes institūtu un piedalījās Erasmus+ sporta programmas sadarbības partnerības projekta “Eiropas fizisko aktivitāšu un sporta monitoringa sistēma” (590662 EUPASMOS, Nr. 2017- 3322/001-001) darba sanāksmē.

EUPASMOS projekta mērķis ir īstenot Eiropas Savienības (ES) fizisko aktivitāšu un sporta pārraudzības sistēmu, izstrādājot integrētu un kopīgu metodoloģisku procesu, kas nodrošinās salīdzināmus, pamatotus un drošus datus par dalību fiziskajās aktivitātēs un sportā ES dalībvalstīs. Iegūtos mērījumus un pētījuma rezultātus atbalsta Eiropas Komisija (EK), dalībvalstis, Pasaules Veselības organizācija (PVO) un citas saistītās organizācijas efektīvu un pielāgotu projektu izstrādē, popularizēšanā, ieviešanā un pārraudzībā veselību veicinošu fizisko aktivitāšu (HEPA) politikā un stratēģijās visā Eiropā un visos pārvaldes līmeņos.

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija pētījuma sākotnējos rezultātus prezentēs  2020. gada 5. februārī Akadēmijas Starptautiskajā zinātniskajā konferencē “SPORTA ZINĀTNE UN VESELĪBAS APRŪPE SPORTĀ 2020”. Konferences plenārsēdē, pulksten 10.00, profesore Andra Fernāte un LSPA vadošā pētniece Anna Zuša uzstāsies ar ziņojumu "Iedzīvotāju antropometriskie parametri un fiziskās aktivitātes".

Savukārt Lisabonā notikušajā projekta darba sanāksmē tika apspriesta projekta gaita katrā no tajā iesaistītajām 17 dalībvalstīm: projekta norises pagarināšanas laiks, kuru sākotnēji plānoja noslēgt 2019.gada beigās; turpmākie soļi datu apstrādē un kvalitatīvas datu bāzes veidošanā; publikāciju nosacījumi; komunikācijas plāns par projekta noslēguma konferenci, mājaslapu, datu prezentēšanu un rezultātu izplatīšanu; fizisko aktivitāšu mērīšanas rīku kopas saturs un tā vizualizācijas iespējas.

Projekta pārstāvis no Somijas Tommi Vasankari analizēja validācijas pētījuma sākotnējā posma pārskatu, bet Nīderlandes Nacionālā sabiedrības veselības un vides institūta speciālisti informēja par fizisko aktivitāšu un sporta mainīgo aprakstu analīzi un izklāstīja konversijas faktora pētījuma sākotnējos rezultātus. Projektā strādājošais Rumānijas kolēģis Radu Bidiugan demonstrēja EUPASMOS datu bāzes veidošanas virzienus.

Projekta koordinators ir Paulo Rocha no Portugāles Sporta un jaunatnes institūta; partneri -Nīderlandes Nacionālās sabiedrības veselības un vides institūts, Ungārijas Brīvā laika sporta asociācija,  Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūra, Itālijas Tautas sporta kustība, Kipras sporta organizācija, Ļubļanas Universitāte (Slovēnija), Klermonferānas Universitāte (Francija) un LSPA. Projekta koordināciju atbalsta Eiropas Komisija (Directorate General for Education and Culture) un Pasaules Veselības organizācija – Eiropa.

EUPASMOS 2020 TEAM

Jau ziņots, ka 2019. gada vasarā LSPA sadarbībā ar Madonas, Kuldīgas, Ludzas un Jelgavas  pilsētu pašvaldībām veica novadu iedzīvotāju fizisko aktivitāšu pētījumu, noskaidrojot iedzīvotāju ikdienas aktivitāti un paradumus, miega kvalitāti un sniedzot konsultācijas par dzīves kvalitātes uzlabošanu. Lai LSPA zinātniekiem palīdzētu pētīt,- cik aktīvi ir mūsu valsts iedzīvotāji uz citu Eiropas valstu iedzīvotāju fona, nedēļu garajā pētījumā, ar speciālu viedierīci, piedalījās vairāk nekā 400 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem.

Dalībniekiem septiņās dienās bija jāveic divas novērtēšanas. Pirmās novērtēšanas laikā bija jāsāk lietot akselerometrs, jāveic mērījumi - svars, garums, vidukļa un gurnu apkārtmērs, kā arī jāaizpilda aptaujas anketa par sociāli demogrāfiskajiem rādītājiem, veselības stāvokli (pēc izvēles) un ikdienas fizisko aktivitāti. Otrās novērtēšanas laikā viedierīce bija jānodod pētniekiem un jāaizpilda noslēdzošā aptaujas anketa.

Interesenti aicināti sekot projekta aktivitātēm:
Twitter  https://twitter.com/EUPASMOS

Facebook https://www.facebook.com/EUPASMOS/

Youtube https://www.youtube.com/channel/UCMgiU_gocBLqFlXE1SPj1Dg

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/18447208/

EUPASMOS logo apvienots

Informāciju sagatavoja:
LSPA studiju prorektore, profesore, projekta koordinatore Andra Fernāte
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu  

sadarbībā ar LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāju
Ilzi Āķi-Vīksni, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv