Uz sākumu Pētniecība Aktualitātes LSPA ZINĀTNIEKI PĒTĪS PUSAUDŽU VESELĪBAS RISKUS, KAS SAISTĪTI AR VIEDIERĪČU LIETOŠANU
LSPA ZINĀTNIEKI PĒTĪS PUSAUDŽU VESELĪBAS RISKUS, KAS SAISTĪTI AR VIEDIERĪČU LIETOŠANU Drukāt
Ceturtdiena, 23 janvāris 2020 15:05

IMG 20200121 124702

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) un Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki LSPA profesores Aijas Kļaviņas vadībā veiks starpdisciplināru pētījumu, kas paredz izstrādāt kompleksu novērtēšanas un atbalsta programmu, lai mazinātu pusaudžu veselības riskus, kas saistīti ar viedierīcēs pavadīto laiku. Pētījums guvis atbalstu Izglītības un zinātnes ministrijas finansētajā un Latvijas Zinātnes padomes (LZP) administrētajā fundamentālo un lietišķo pētījumu programmā, kurā no 387 projektu pieteikumiem atbalstīti 47 projekti. 

Profesore Kļaviņa skaidro, ka projekta uzdevums ir pētīt, ko pusaudži, tai skaitā ar invaliditāti, dara pie viedierīču ekrāniem, kā tas korelē ar viņu fiziskajām aktivitātēm un viņu mācīšanās spējām: "Trīs gadu laikā plānojam izstrādāt novērtēšanas metodes un izglītojošu atbalsta programmu pedagogiem un vecākiem, lai viņi veiksmīgāk varētu identificēt kognitīvās un fiziskās veselības riskus pusaudžiem, kuri pārāk daudz laika pavada pie viedierīcēm. Turklāt projekta rezultāti palielinās zinātnisko pētījumu klāstu par viedierīču ietekmi uz cilvēku veselību dažādās vecumu grupās.”

Kļaviņa pamato, ka projekts ir aktuāls arī starptautiskā līmenī, jo pēdējā desmitgadē arvien vairāk zinātnisku pierādījumu liecina par pārmērīgu ekrānā pavadītā laika saistību ar aptaukošanos, neatbilstošu sociālo un emocionālo attīstību, kas pasliktina pusaudžu sekmes skolā: "Līdz šim ļoti maz pētītas sakarības starp veselības parametriem un viedierīču saturiskās lietošanas kontekstu. Turklāt pētījumos maz iesaistīti pusaudži ar invaliditāti."

Projektā darbosies LSPA Sporta medicīnas, fizioterapijas, masāžas un pielāgotās fiziskās izglītības katedras profesore Aija Kļaviņa, LSPA vadošā pētniece Anna Zuša, LU profesors Juris Porozovs, LU pētnieks Viktors Veliks un abu augstskolu studenti doktorantūras un maģistrantūras līmenī.

Starpdisciplināro projektu īstenos 3 gadus, no 2020.gada 1.janvāra līdz 2022.gada 31. decembrim. 2019. gada 19. novembrī Latvijas Zinātnes padomes fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu konkursā tas apstiprināts ar kopējo finansējumu 300 000 eiro.

Projekts Nr. lzp-2019/1-0152 “Kompleksa novērtēšanas un atbalsta programma, lai samazinātu ar ekrānos pavadīto laiku saistītos veselības riskus pusaudžiem”.

Informāciju sagatavoja:
LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu
sadarbībā ar prof. Aiju Kļaviņu

 
LSPA

LSPA notikumu kalendārs

LSPA iekštīkla autorizēšanās

Šeit Jūs uzzināsiet saistošu papildinformāciju par studiju procesu norisi. Problēmu gadījumā sazinieties: ithelpdesk@lspa.lvSadarbības partneri

Reklāmkarogs
Reklāmkarogs
Reklāmkarogs

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un nodrošinātu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai lspa.lv